Do finále Európskej ligy UEFA nakoniec postúpili mužstva Atletica Madrid a Athletica Bilbao

Vo finále Európskej ligy UEFA 2011/2012 sa stretnú futbalisti španielskych klubov Atletica Madrid a Athletica Bilbao.

Futbalisti Valencie vstúpili do stretnutia s výsledkom 2:4 z prvého merania síl semifinále, takže "netopiere" čakala mimoriadne náročná úloha nakloniť misky váh na svoju stranu. Potrebný gól napokon v stretnutí aj padol, avšak tešili sa hostia, ktorí vďaka prekrásnej strele Adriána Lópeza spečatili svoj postup do finále súťaže. Zápas, v ktorom mala viac z hry FC Valencia, sa predčasne skončil pre hosťujúceho Tiaga. Tridsaťročný Portugalčan sa porúčal po červenej karte v 79. minúte, keď nedokázal udržať nervy na uzde. Madridčania si svoj náskok udržali do konca stretnutia a zaslúžene postúpili do bukureštského finále, ktoré sa odohrá 9. mája 2012.

V druhom stretnutí, medzi Bilbaom a Sportingom, to bolo o poznanie dramatickejšie. Zápas viac-menej pripomínal stredajšiu bitku Ligy majstrov Realu Madrid s Bayernom Mníchov
, keďže po polčase bolo skóre stretnutia 2:1 pre domáci tým a zdalo sa, že príde na rad taktizovanie s následným predĺžením. O jednotlivé góly sa postarali hviezdy svojich tímov. Najskôr poslal Bilbao do vedenia v 17. minúte Susaeta strelou k žrdi, potom sa skóre menilo až v absolútnom závere prvého dejstva. V 44. minúte sa v šestnástke španielskeho tímu najlepšie zorientoval Holanďan van Wolfsvinkel a o minútu zvýšil na 2:1 pre Athletic Ibai Gómez. V druhom polčase však Bilbao neupustilo z tempa a Sporting sa musel poriadne brániť, no občasne hrozil po rýchlych protiútokoch. Taktika sa portugalskému celku darila až do osudnej 88. minúty, kedy hviezdny Fernando Llorente v pravej chvíľke zareagoval a presným zásahom poslal svoj tím do finále Európskej ligy UEFA!

Konečný výsledok:
Athletic Bilbao (Šp.) - Sporting Lisabon (Portug.) 3:1 (2:1)

Góly: 17. M. Susaeta, 45.+ Ibai Gomez, 88. F. Llorente - 44. Van Wolfswinkel, rozhodoval: Atkinson (Angl.)

- prvý zápas 1:2, do finále postúpilo Athletic Bilbao

Zostavy:
Bilbao: Iraizoz - Iraola, Javi Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe - Iturraspe - Ander Herrera, Iker Muniain - M. Susaeta, Ibai Gomez - F. Llorente

Sporting Lisabon: Rui Patrício - Joao Pereira, Xandao, Anderson Polga, Insúa - Schaars - André Martins (84. Carrillo), Fernandez (46. Daniel Carrico) - Pereirinha (63. Jeffreen), Capel - Van Wolfswinkel

FC Valencia (Šp.) - Atlético Madrid (Šp.) 0:1 (0:0)

Gól: 60. Adrian, ČK: 79. Tiago (Atlético), rozhodoval: Skomina (Slovin.)
- prvý zápas 2:4, do finále postúpilo Atlético Madrid

Zostavy:
Valencia: Diego Alves - Barragan, Rami, Ricardo Costa, Jordi Alba - Albelda, Parejo (68. Tino Costa) - Feghouli, Jonas (57. Aduriz), Canales (59. Mathieu) - Soldado

Atlético Madrid: Courtois - Juanfran, Godin, Miranda, Filipe Luis - Mario Suárez (46. Gabi), Tiago - Diego (83. Koke), Adrian, Arda Turan (75. Salvio) - Falcao